Teknik Destek

Teknik Destek kapsamında Verita İletişim; müşterilerinin isteği doğrultusunda hizmet vermektedir. Müşteri sistemlerinin sunucu ve aktif cihaz bazında sürekliliğini izler ve raporlar.Verita İletişim, müşteri isteğine bağlı değişik bakım anlaşmaları çerçevesinde kurumlara 7x24 yerinde ve en kısa sürede, üst düzeyde teknik destek vererek yüksek bir müşteri memnuniyeti sağlamaktadır. Teknik servis hizmeti kurumunuzun sürekliliğini sağlamak, bilgilerinizi güvenliğinden sorumlu, her türlü ihtiyacınızı anında karşılamak amacıyla faaliyet gösterir.

Periyodik Bakım

Ticari işletmeler için, bilgisayarlardan kaynaklanan en ufak bir sorun hem personelin vakit kaybına, hem ticari zararlara sebebiyet vermektedir. Sorun meydana geldikten sonra çözüm bulmaya değil, sorunun meydana gelmesini engellemeye çalışmak gerekmektedir.

Bunun en geçerli ve ekonomik yolu Bakım Anlaşmasından geçmektedir. Verita İletişim, donanım ve yazılım altyapınızın performans ve süreklilik bakımından en iyi seviyede çalışmasına yardımcı olur. Periyodik bakım hizmetleri sağlayarak cihazların çalışma ömrünü uzatmayı hedefler. İşletim sistemi bazındaki periyodik bakımlar sunucu ve istemci bazında performans kayıplarını önleyecektir. Bunula birlikte iş sürekliliğini artıracaktır.

Kurulum, Yenileme, Taşınma

Verita İletişim, müşteri bünyesinde yer alan cihaz ve sistemlerinin kurulumunu gerçekleştirir. Kurulumun yanı sıra yenilenmesi, güvenli taşınmasını ve yeniden kurulması gibi hizmetleri tek çatı altında sağlamaktadır. Müşterileri için cihaz ve işletim sistemi yenilemelerinde müşteri uygulamalarına önem verir. İş sürekliliğinin aksamaması ve bilgi kaybına neden olmaması için gerekli önlemi alır. Oluşabilecek aksaklıklara karşı önceden gerekli plan ve projeyi yapar. Plan dahilinde gerekli yenileme, kurulum ve taşınma işlemleri gerçekleştirilir.

Tüm Detaylar İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Oluşabilecek acil durumlarda ve büyük arızalar durumunda, Verita İletişim ekipleri anında müdahale edilebilecek şekilde görevlendirilmiştir. Bu durumlar da öncelik olarak uzak masaüstü ve telefon desteği verilir, çözülemeyen durumlar için teknik ekipler yerinde destek hizmeti sağlamaktadır.

Verita İletişim olarak sizin için en iyi çözümleri sunuyoruz. Detaylı bilgi için bizimle irtibat kurabilirsiniz.